Манометр

Манометр - спеціальний прилад для вимірювання тиску нещільних речовин, таких як рідини та гази. Манометри застосовуються у більшості випадків, коли необхідно, контролювати та регулювати тиск. Найчастіше манометри застосовуються у теплотехніці, водопостачанні, хімічній, нафтовій, харчовій галузях.


Правильний вибір

При виборі манометра часто виникає необхідність переведення одиниць виміру 1кгс/см²=10.000кгс/м²=1бар=1атм=0.1Мпа=100кПа=100.000Па=10.000мм.вод.ст.=750мм. рт. ст. = 1000мбар.


Щоб правильно підібрати манометр, необхідно врахувати такі моменти:


характеристики вимірюваних величин;

вимоги до точності виміру;

технологічні умови, у яких обладнання працюватиме.

Різновиди

Випускаються манометри промислового та побутового призначення. Побутові прилади вимірювання використовуються контролю автономних опалювальних систем.

Промислові манометри відрізняються високою спеціалізацією і у ряді випадків – високим класом точності.


Вибір манометра здійснюється за такими параметрами:


Діаметр корпусу

Розташування підключення на корпусі

Приєднувальним різьбленням

Діапазоном вимірювання тиску

Клас точності

І почнемо ми з Вами безпосередньо з діаметра корпусу манометра – це важливий параметр для манометрів у круглому корпусі. Стандартний ряд діаметрів для манометрів: 250, 160, 150, 100, 80, 63, 50, 40 мм.


Розташування підключення існує два різновиди: радіальне у якого підключення виходить з манометра знизу і торцеве (тильне, аксіальне) у якого приєднувальний підключення знаходиться ззаду з тильної частини приладу.


Приєднувальне різьблення - найбільшого поширення на манометрах знайшли два різьблення: метричне і трубне. Стандартний ряд різьблення для манометрів: М10х1, М12х1.5, М20х1.5, G1/8, G1/4, G1/2. Практично на всіх побутових манометрах застосовується трубне різьблення.


Найважливішим параметром є діапазон вимірювання тиску. Стандартний ряд тисків для манометрів: 0-1, 0-1.6, 0-2.5, 0-4, 0-6, 0-10, 0-16, 0-25, 0-40, 0-60, 0-100, 0-160, 0-250, 0-400, 0-600, 0-1000 кгс/см².


Наука пішла вперед, і вже зараз є і складні манометри, які повз тиск вимірюють ще й температуру-термоманометри.


Так само при виборі манометра необхідно не забувати про клас точності це допустимий відсоток похибки вимірювання від шкали вимірювання. Похибка – це величина відхилення показань приладів від дійсних значень.


Основна припустима наведена похибка приладу вимірюється у відсотковому співвідношенні від гранично допустимої абсолютної похибки до номінальної величини. Чим вище відсоток – тим менш точний прилад і навпаки. Допустимо у Вас манометр на 6 атм класом точності 1.5. Це означає, що припустима похибка манометра 1.5% від шкали виміру, тобто 0.09 атм. Якщо похибка приладу більша, то прилад необхідно змінювати.


Прийняти рішення про невідповідність класу точності може лише організація, яка має повірочна установка з еталонним манометром з класом точності вчетверо менше, ніж клас точності проблемного манометра. Два прилади встановлюються на лінію з і порівнюються два їх показання.


Для встановлення манометра на трубопровід застосовуються спеціальні крани. Кран під манометр - це кульовий або корковий кран, призначений для підключення манометра до трубопроводу або іншого обладнання. Допускається встановлення крана з можливістю ручного скидання тиску з манометра при вимкненні. Використання стандартних кульових кранів рекомендується, т.к. після закриття крана механізм манометра знаходиться під залишковим тиском середовища, що може призвести до передчасного виходу з ладу. При покупці триходового крана необхідно переконатися, що різьблення на манометрі збігається з різьбленням на крані.